مجله خودرو

جنگ اقتصادی و پیاده نظام دشمن

امروزه میدان جنگ از میدان نبرد تن به تن و استفاده از انواع سلاح های کشتار، تبدیل به جنگ اقتصادی شده است، جنگی که ابزار فشار در آن می تواند انواع تحریم های ظالمانه و یک طرفه، اعمال فشار های اقتصادی همچون بلوکه شدن دارایی های یک کشور و مواردی از این دست می باشد.

رهبری معظم انقلاب اسلامی در طی چندین نشست و بیانات خود به خصوص در طی سال های اخیر به موضوع مهم جنگ اقتصادی و نفوذ دشمن در عرصه های گوناگون اقتصاد کشور پرداخته اند.

 ایشان هراس آمریکایی ها و شرکایش در زمینه ی اقتصاد از جنگ و درگیری نظامی با ایران را یکی از عوامل فشار های اقتصادی دانسته و تمرکز آنان را بر روی جنگ اقتصادی با کمک وزارت خزانه داری آمریکا تبیین می کنند.

ایشان در بسیاری از بیانات خود مهمترین راه مقابله با این جنگ اقتصادی را حمایت از تولیدات داخلی و بهره مندی از ظرفیت های فراوان داخلی در زمینه ی تولیدات گوناگون محصولات می دانند.

 ایشان در بخشی از سخنان خود در دیدار سال گذشته با مسئولان دولتی، تولید کنندگان داخلی را رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمن خواندند.

 در کنار حمایت های قوی دولت از این کار آفرینان، می بایست مسئولان و دولتمردان نیز از چشم دوختن به بیگانگان برای رفع مشکلات داخلی دوری کرده و با تکیه بر ظرفیت و توان کارآفرینان و تولید کنندگان ایرانی، جنگ اقتصادی امروز را تبدیل به فرصت کنند.

وجود منابع بسیار در کنار نقدینگی مناسب کشور، نیازمند وجود مدیریت های اقتصادی درست و هوشمندانه است تا بتواند این ظرفیت ها را در جهت مقابله با جنگ اقتصادی دشمن به کار گیرد.

جنگ اقتصادی

عوامل نفوذ و همسویی با دشمن در جنگ اقتصادی علیه ایران

 طبق بررسی اسناد و شواهد بسیار، وزارت خزانه داری آمریکا در طی سال های گذشته و تقریبا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان فرمانده جنگ اقتصادی علیه کشورمان فعالیت کرده و ماموریت هایی را از جمله تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در زمینه ی اقتصاد و تحریم های بانکی را انجام داده است.

 اما نکته مهم در این رابطه، همسو بودن برخی از جریانات داخلی با این پروژه مهم جنگ اقتصادی دشمن است که این بخشی از اجرای پروژه نفوذ دشمن در اقتصاد کشور محسوب می شود.

همانطور که رهبری معظم چندین بار در خصوص پروژه ی نفوذ دشمن در زمینه ی فرهنگی کشور بیاناتی را عرض کرده اند، در خصوص نفوذ برخی افراد و جریانات به عنوان پیاده نظام دشمن برای پیروزی آنان در جنگ اقتصادی علیه مردم ایران نیز روشنگری های زیادی کرده اند.

متاسفانه آنچا که امروز بیش از هر زمانی دیگری برای ملت و کشور ما خطر ساز شده است، نفوذ وابستگان دشمن برای پیاده کردن جنگ اقتصادی در داخل کشور است.

این عوامل نفوذی با سرکار آمدن دولت های همسو با آنها، فرصتی می یابند تا بتوانند با استفاده از روابط خود، به سطوح بالای مدیریتی و اقتصادی دست یابند.

قرار گرفتن این عوامل برای نفوذ در تصمیمات مهم و حساس اقتصادی کشور و ایجاد تاثیرگذاری بالا در اجرای تصمیمات اقتصادی، از جمله خطر های امروز جنگ اقتصادی دشمن محسوب می شود.

جنگ اقتصادی

نقش جریان نفوذ در پیشبرد اهداف دشمن در جنگ اقتصادی

در دولت هایی که تا امروز در کشورمان به سرکار آمده اند، دولت هایی با تفکر اقتصاد لیبرالی بیشترین ضربه را در کنار جنگ اقتصادی دشمن بر پیکره اقتصاد کشور و چرخ زندگی و درآمد مردم زده اند.

این تفکر اعتقادی به تکیه بر دانش و ظرفیت های داخلی نداشته و همواره در کنار وابسته دانستن اقتصاد کشور به روابط قوی با اروپاییان و دولت آمریکا، سرمایه ی کشور را محدود به تصمیمات عده ای می کند که تنها به سود خود و نزدیکان خود می کنند.

در جریان فتنه ی ننگین سال ۸۸، بزرگترین ضربه به کشور را عوامل نفوذ و سران فتنه زدند تا با این کار بتوانند دشمن را در جنگ اقتصادی و فرهنگی علیه ایران پیروز گرداند که البته با هوشیاری مردم توطئه ی آنها تا حد زیادی خنثی شد.

 اما آنچه که موجب تاثر می شود، این است که این فتنه موجب افزایش تحریم های گوناگون آمریکا و اروپا برای ضربه زدن بیشتر به اقتصاد کشور با کمک عوامل نفوذ در داخل شد.

 این مطلب آغازی شد بر افزایش فشار ها در جنگ اقتصادی که تا امروز با تمام قوا و در بیشترین شدت خود در حال اعمال بر روی کشور و مردم است.

در جریان جنگ اقتصادی حتی سلامت و جان مردم نیز دستمایه ی اهداف شوم جریانات نفوذ شده و ایجاد تحریم های ظالمانه در زمینه ی اقتصاد بر رروی تحریم های داروی کشور نیز اثر داشته است.

 از جمله وظایف جریانات گوناگون نفوذ در داخل کشور، فرستادن پالس های مثبت برای دشمنان خارجی به منظور اعمال تحریم ها در دوره های خاص و بحرانی کشور است تا موجب نارضایتی بیشتر مردم و در نهایت ضربه زدن به نظام اقتصادی و شکست آن شود.

جنگ اقتصادی

اقتصاد مقاومتی، راه برون رفت از بحران اقتصادی کشور

دشمن خود به خوبی می داند که اهمیت دادن به اقتصاد مقاومتی در کشورمان، راه حلی موثر برای شکست او در عرصه ای مختلف جنگ اقتصادی است، از این رو با تمام قوا در برابر  اجرای درست این اقتصاد در کشور ایستاده و این عمل خود را با کمک عوامل نفوذ داخلی انجام می دهد.

 به همین جهت رهبری در طی سال های اخیر، نام گذاری سال ها را با عناوین اقتصادی و شعار های مربوط به این عرصه انجام می دهند تا اهمیت پرداختن به مسئله تکیه بر ظرفیت داخلی در جهت شکست دشمن در جنگ اقتصادی را متذکر شوند.

 تا کنون در بسیاری از موارد شاهد مدیریت های درست اقتصادی برای پیشبرد این هدف مهم بوده ایم اما آنچه که طی چندسال گذشته بیشتر به چشم می خورد، عدم حمایت دولتمردان و مسئولان از تولیدات داخلی بوده است، به نحوی که آمار واردات در طی سالیان گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.

این در حالی است که واردات بی رویه و بدون برنامه ریزی درست می تواند از عوامل شکست در جنگ اقتصادی دشمنان باشد.

 نکته تاسف بار در این رابطه وارد کردن کالاها و لوازمی است که نمونه های مشابه و با کیفیت آن در داخل نیز در حال تولید است اما این واردات موجب شده بسیاری از تولیدات کارخانه ها تعطیل و دچار مشکلات عدیده شوند.

 بهترین راه برای مقابله با نفوذ اقتصادی دشمن و پیروزی در این جنگ اقتصادی تمام عیار، توجه به توصیه های رهبری و تکیه بر توان داخلی است تا ان شاالله پیروزی کامل حاصل شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا