مجله خودرو

مافیا چگونه عمل می‌کند؟

مافیا همه چیز، از تجارت مواد مخدر در گوشه خیابان تا بالاترین سطوح یک دولت را کنترل می کند. همانطور که در فیلم ها و سریال های تلویزیونی دیده شده است، آنها توسط مجریان قانون و دشمنانشان برای دستگیری و مرگ به طور دائم در حال رصد هستند. این افراد متخاصم غالبا زندگی های خشونت آمیز و کوتاهی هستند. مافیا در اساس تقریباً یک چیز است، پول و مادیات. هنوز هم در میان آنها آیین های پنهانی، قوانین پیچیده و شبکه های درهم و برهم وفاداری خانواده وجود دارد.

در ادامه خواهیم دانست که افراد چگونه وارد مافیا می شوند، مافیا چه کاری انجام می دهند و سازمان های اجرای قانون برای متوقف کردن آنها چه وظایفی دارند. همچنین در مورد افراد مهم و رویداد‌هایی که این جامعه نه چندان مخفی را شکل داده اند، خواهیم آموخت. امروزه کلمه مافیا برای استفاده تقریباً به هر گروه جرایم سازمان یافته ای به کار می رود، و در بعضی موارد حتی برای توصیف گروه هایی کاملاً غیر مرتبط با جرم استفاده می شود.
در مجموعه های جرایم سازمان یافته ای مانند مافیا، سلسله مراتب وجود دارد، که اعضای رده بالاتر تصمیماتی را می‌گیرند که به اعضای دیگر خانواده برای اجرا ابلاغ می کنند. مافیا یک گروه یا باند صرف نیست بلکه خانواده ای است که از خانواده های بسیاری تشکیل شده اند. در بعضی مواقع این خانواده ها با یکدیگر در درگیری های  باندی تلخ و خونین جنگیده اند. گاهی اوقات، برای سود بیشتر همکاری کرده اند. این است که هنوز بعد از سالها که نام مافیا بر زبان می آید، دهها معنی و مفهوم مختلف را با خود به ارمغان می آورد.

خانوادگی بودن و نفوذ مافیا

اعضای مافیا نسبت به دیگر مجرمان حساس تر، خانواده محور و در عین حال خودخواه تر هستند. به نظر می رسد اعضای مافیا ویژگی های روانی کمتری نسبت به سایر مجرمان دارند، نتیجه این تحقیق توسط استاد آدریانو شیمنتی ، محقق ایتالیایی انجام شد. در این تحقیق ۳۰ زندانی که از نظر روانشناختی با استفاده از چک لیست روانپزشکی خرگوشی (PCL-R) که خصوصیات روانی را اندازه گیری می کردند، ارزیابی شدند. هفت عضو مافیا به جرم قتل، ۱۷ نفر به جرایم خشونت آمیز و بقیه به جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر، سوء استفاده جنسی و آدم ربایی محکوم شده بودند. کسانی که نمره ۳۰ یا بالاتر دریافت کرده اند، روانی محسوب می شوند. هیچکدام از اعضای مافیا در آزمون محققان موفق به کسب بیش از ۳۰ نفر نشدند. درعوض، آنها نسبت به گروه ۳۹ زندانی غیر مافیایی که به جرم جنایات مرتبط با باند های غیر مافیایی محکوم شده بودند، نسبت به خانواده خود ابراز نگرانی بیشتری کردند و هرگز از نوشتن یا تماس با آنها دست نکشیدند.

ویژگی های مافیا و شباهت ها با دیگر گروه ها

گروه های جنایت کار سازمان یافته، اعم از خانواده هایی که بطور سنتی جز  اوباش هستند یا باندهای خیابانی و گروه های مافیایی  دارای چندین ویژگی مشترک هستند:

جرم سازمان یافته با عرضه کالاها و خدمات غیرقانونی عملی می شود که تعداد زیادی از مردم مایل به پرداخت آن هستند. هدف گروه های جرایم سازمان یافته کسب درآمد است. اعضا آنها همچنین احساس غرور، قدرت و حمایت می کنند. این گروه ها مانند موسسات تجاری  قانونی ساختار قدرتی به صورت هرمی دارند. در مشاغل قانونی یک رئیس وجود دارد به نام مدیر ارشد اجرایی یا مدیرعامل و زیر نظر وی معاونان رؤسا، خزانه داران، مشاوران، حسابداران، وکلا، کادر فنی و غیره فعالیت می کنند. جرم های سازمان یافته یک رئیس دارد، مشاورانی که با رئیس همکاری نزدیک دارند و وظایف خود را به خدمات مختلف اختصاص می دهند، لیدرهایی که خدمه را اداره می کنند، مامورانی با مهارت های ویژه که کارهای بدنی انجام می دهند و وظایف خود را از جمع آوری پول گرفته تا کشتن افراد و مردان با مهارت های ویژه انجام می دهند.
اعضای آن ها بسیار وفادار و متعهد هستند؛ آنها مراسم مختلفی را آغاز می کنند و سوگند می خورند رازدار باشند. در غیر اینصورت مجازات برای افرادی که از سیاست های باند تخطی کنند، ممکن است از تنزل درجه یا بسته به تخلف آنها تا مرگ باشد.

الیگارشی چیست و آیا خطر فعلی الیگارشی وجود دارد؟

الیگارشی نوعی اشرافی‌گری است که دولت را در حیطه افراد معدودی معرفی می کند که قدرت در اختیار بهترین افراد قرار دارد. اکثریت الیگارشی ها زمانی نتیجه گرفته اند که حاکمیت نخبگان، منحصراً از گروه های اجتماعی -ارثی، که از بقیه جامعه جدا شده اند، استخدام می شوند. چنین نخبگانی تمایل به اعمال قدرت به نفع طبقه خودشان دارند.

حکومت نفوذ یا همان الیگارشی از چند روش برای نفوذ در ساختار های قانونی یک کشور و اجرای نظرات و سیاست های خود استفاده می کنند که عبارتند از:

  1. تهدید افراد، سیاسیون  و خانواده آنان
  2. تطمیع افراد، سیاسیون، روزنامه نگاران و خانواده های آنان
  3. و در صورتی که از گزینه های ۱ و یا ۲ پاسخی دریافت نکنند، با حذف فیزیکی به مقصود می رسند
  4. از طریق استخدام و در اختیار گرفتن یا خریدن افراد مسلط بر قانون و داشتن تیم حقوقی

تمامی ساختار مافیا، فارغ از اینکه در کدام کشور و منطقه، ساختار سازمانی خود را پیاده سازی کرده اند، در همه کارها و فعالیت های اجتماعی و سیاسی خود به صورت پنهانی عمل می کنند و با اصل شفافیت در امور مالی و کسب و کار خود به شدت مخالفند. چرا که به این طریق از پرداخت هر گونه مالیات و عوارض قانونی بر عکس  دیگر گروه ها و سازمان های تابع قانون، دور مانده یا حداقل عوارش را پرداخت می کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا