مجله خودرو

نقد و بررسی مشخّصات فنّی و امکانات رفاهی و ایمنی تندر پیکاپ

تندر پیکاپ یکی از وانت‌های باکیفیّت و در عین حال زیبای بازار خودروی ایران می‌باشد. این اتومبیل توسّط گروه صنعتی ایران خودرو در سال ۱۳۹۴ به بازار خودروی ایران معرّفی شد ولی چندی بعد و در اواخر سال ۱۳۹۶ تولید آن متوقّف گردید. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را بیشتر با مشخّصات فنّی و امکانات رفاهی و ایمنی این اتومبیل تولید ملّی آشنا نماییم.

ویژگی‌های ظاهری تندر پیکاپ

تندر پیکاپ نمونه‌ی وانت خودروی ال ۹۰ می‌باشد و به همین دلیل از نظر ظاهری شباهت‌های زیادی را به این اتومبیل دارد. چراغ‌های جلویی این خودروی تولید ملّی اختلاف‌های بسیار ناچیزی را با چراغ‌های جلویی ال ۹۰ دارند و استفاده از طرّاحی این اتومبیل برای ساخت تندر پیکاپ کاملاً مشهود است. کاپوت این خودروی تولید ملّی از نظر ظاهری تفاوت‌های بسیار کوچکی را با نمونه‌ی اوّلیه‌ی خود دارد و از طرح‌های اوّلیه‌ی مشابهی برای ساخت آن استفاده شده است. با این حال، سپر این اتومبیل از نظر طرّاحی تغییراتی را نسبت به سپر جلویی خودروی ال ۹۰ تجربه کرده است و با ظرافت بیشتری طرّاحی و ساخته شده است. این موضوع باعث گردیده است تا تندر پیکاپ به زیباترین وانت بازار خودروی ایران تبدیل شود و شور و اشتیاق فراوانی را به بازار خودروهای وانت ببخشد. نمای جانبی این خودرو همچون دیگر قسمت‌های آن از طرّاحی مشابهی نسبت به خودروی ال ۹۰ برخوردار است و این مسئله موجب زیبایی بیشتر آن شده است. نمای پشتی تندر پیکاپ از نظر طرّاحی تفاوت‌هایی را با نمای پشتی خودروی تندر ۹۰ دارا می‌باشد و متفاوت بودن طرّاحی سپر و چراغ‌های پشتی این خودرو با نمونه‌ی اوّلیه‌ی خود باعث متمایز شدن این دو مدل از یکدیگر شده است. در کل، باید اعتراف کنیم که این اتومبیل تولید ملّی از کیفیّت ساخت بالایی برخوردار است و این موضوع باعث شده است تا تندر پیکاپ به یکی از بهترین و زیباترین وانت‌های بازار خودروی ایران تبدیل شود.

طرّاحی فضای کابین تندر پیکاپ

طرّاحان این خودروها از یک پلتفرم مشابه برای ساخت تندر پیکاپ و خودروی ال ۹۰ استفاده کرده‌اند و به همین دلیل است که این دو خودرو از فضای کابین مشابهی بهره می‌برند. در واقع، نمونه‌ی وانت تندر ۹۰ از سال ۲۰۰۸ در بازارهای جهانی موجود است و تندر پیکاپ بعد از گذشت سال‌ها از عرضه‌ی جهانی به بازار خودروی ایران راه یافته است و در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های گوناگونی را تجربه کرده است. با این حال، طرّاحان شرکت ایران خودرو حتّی زحمت استفاده از طرح‌های اوّلیه‌ی تندر ۹۰ پلاس را برای ساخت فضای کابین تندر پیکاپ به خود نداده‌اند و از فضای کابین ال ۹۰ برای ساخت این اتومبیل استفاده کرده‌اند. اگرچه استفاده از این طرّاحی ایراد بزرگی برای تندر پیکاپ محسوب نمی‌شود ولی استفاده از جزئیّات بیشتر در ساخت فضای کابین این خودرو توان رقابتی بالایی را به آن می‌بخشید. فضای کابین این خودروی تولید ملّی از کیفیّت بهتری نسبت به رقبای خود برخوردار است و استفاده از موادّ اوّلیه‌ی باکیفیّت در ساخت این اتومبیل باعث شده است تا تندر پیکاپ به یک خودروی تمام عیار و دوست‌داشتنی تبدیل شود. در کل، شما می‌توانید با خرید این اتومبیل تولید ملّی از ویژگی‌های مفید آن بهره ببرید و رانندگی با یک وانت فرانسوی را تجربه کنید.

مشخّصات فنّی

تندر پیکاپ به یک موتور ۱.۶ لیتری و ۴ سیلندر مجهّز است و یک وانت دیفرانسیل جلو محسوب می‌شود. موتور این خودرو توانایی تولید ۱۰۵ اسب بخار انرژی در ۵۷۵۰ دور در دقیقه و ۱۴۸ نیوتن‌متر گشتاور در ۳۷۵۰ دور در دقیقه را در اختیار دارد و یک موتور پربازده محسوب می‌شود. نکته‌ی دیگری که در رابطه با این اتومبیل وجود دارد این است که تندر پیکاپ تنها ۱۱۲۰ کیلوگرم وزن دارد و جزو سبک‌ترین اتومبیل‌های وانت بازار خودروی ایران محسوب می‌شود. همچنین، این خودرو توانایی حمل تنها ۸۰۰ کیلوگرم بار را دارد و این مقدار برای یک خودروی وانت عدد بسیار کم و ناچیزی تلقّی می شود و می‌تواند یکی از علل استقبال ضعیف خریداران از این خودروی تولید ملّی باشد. با این حال، نمونه‌ی فرانسوی این خودرو موفّق به دریافت ۳ ستاره‌ی ایمنی از موسسه‌ی ایمنی Euro Ncamp شده است و قرارگیری این مسئله در کنار استاندارد مصرف سوخت یورو ۴ این خودرو باعث شده است تا تندر پیکاپ به یک اتومبیل خارق‌العادّه و شگفت‌انگیز تبدیل شود. در کل، به نظر می‌رسد که ظرفیّت حمل بار محدود این خودروی تولید ملّی توانایی جلب رضایت مشتریان را نداشته است و این مسئله می‌تواند دلیل قانع‌ کننده‌ای برای توقّف تولید آن محسوب شود.

امکانات رفاهی و ایمنی

تندر پیکاپ بر خلاف دیگر خودروهای وانت موجود در بازار از امکانات رفاهی و ایمنی مناسبی برخوردار است و این ویژگی موجب برتری آن نسبت به دیگر رقبا شده است. از جمله امکانات این خودرو می‌توان به مواردی همچون: سیستم ترمز ABS، کیسه‌های هوا برای راننده و سرنشین جلو، فرمان هیدرولیک، سیستم تهویه‌ی مطبوع دستی، سیستم صوتی با قابلیّت پشتیبانی از CD، MP3 و USB، چراغ‌های جلویی از نوع هالوژنی، ایموبلایزر وسیستم قطع سوخت‌رسانی در مواقع اضطراری اشاره کرد. وجود این امکانات باعث شده است تا قیمت تندر پیکاپ با افزایش چشم‌گیری نسبت به رقبای این خودرو مواجه شود و این عامل به تنهایی می‌تواند تا مشتریان این نوع خودروها را از خرید آن‌ها منصرف نماید. در واقع، قیمت یک خودرو عامل محرّک مناسبی برای متمایل شدن مشتریان به سوی اتومبیل‌های ارزان‌تر می‌باشد و اضافه شدن این موضوع به ظرفیّت پایین حمل بار این خودرو باعث شده است تا تولید تندر پیکاپ متوقّف شود.

قیمت در بازارهای آزاد

این خودرو در اواسط سال ۱۳۹۵ با قیمتی معادل با ۳۴ میلیون تومان در بازار موجود بود و قیمت آن تا زمان توقّف تولید این خودرو در اواخر سال ۱۳۹۶ در بازه‌ی قیمت ۳۴ تا ۳۶ میلیون تومان قرار داشت. ولی به دلیل بوجود آمدن نابسامانی‌های مختلف در بازار خودرو که منجر به افزایش قیمت خودروهای داخلی گردید، قیمت تندر پیکاپ نیز افزایش چشم‌گیری را مشاهده کرد و قیمت آن تا مرز ۱۱۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت. البتّه لازم به ذکر است که این افزایش قیمت دوام چندانی را نداشت و هم‌اکنون تندر پیکاپ در بازه‌ی قیمت ۸۰ تا ۸۵ میلیون تومان معامله می‌شود. با این حال، پرداخت چنین مبلغی از سوی خریداران بعید به نظر می‌رسد و این عامل می‌تواند زنگ خطری برای پایان راه این اتومبیل در بازار خودروی ایران باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا