مجله خودرو

نقد و بررسی مشخّصات فنّی و امکانات رفاهی و ایمنی چانگان ایدو

چانگان ایدو یکی از اتومبیل‌های سدان موجود در بازار ایران می‌باشد و توسّط شرکت خودروسازی سایپا به بازار عرضه می‌شود. مدل‌های دنده دستی این اتومبیل‌ زیبا تنها در بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ به بازار خودرو عرضه شدند و هم‌اکنون تنها مدل‌های دنده اتوماتیک این اتومبیل تولید ملّی توسّط گروه خودروسازی سایپا تولید می‌شوند. ویژگی‌های کلیدی این خودرو باعث شده است تا چانگان ایدو فروش مناسبی را در بازارهای جهانی و بازار خودروی ایران تجربه نماید و افکار منفی خریداران در رابطه با خودروهای چینی را از اذهان عمومی پا کند. در این مقاله قصد داریم تا این خودروی زیبا و باکیفیّت را به شما معرّفی نماییم.

چانگان ایدو
مدل‌های اوّلیه‌ی چانگان ایدو با دو نوع گیربکس به بازار عرضه شده‌اند ولی هم‌اکنون تنها مدل‌های دنده اتوماتیک این خودرو در بازار موجود هستند.

طرّاحی ظاهری چانگان ایدو

طرّاحی نمای خارجی چانگان ایدو بسیار خوب و ایده‌آل صورت گرفته است و موجب استقبال بی‌نظیر خریداران از این اتومبیل تولید ملّی شده است. اگرچه الگوبرداری‌های ناشیانه در قسمت‌های مختف این اتومبیل تولید ملّی به وضوح قابل رویت هستند، ولی استفاده‌ی درست از طرّاحی اتومبیل‌های مختلف باعث شده است تا این خودرو به یکی از زیباترین اتومبیل‌های چینی موجود در بازار خودروی ایران تبدیل شود. چراغ‌های جلویی چانگان ایدو در ترکیب با سپر حجیم این خودرو ظاهر چشم‌نوازی را به این اتومبیل تولید ملّی بخشیده‌اند و فروش بالای آن در بازارهای جهانی را تضمین کرده‌اند. همچنین، طرّاحان کمپانی چانگان از ریزه‌کاری‌های فراوانی برای ساخت نمای جانبی این خودرو استفاده کرده‌اند و این موضوع موجب زیبایی و جذّابیت فراوان این خودرو برای خریداران شده است. چراغ‌های عقبی چانگان ایدو ترکیبی از طرّاحی چراغ‌های ماکسیما و مزدا ۳ هستند ولی شما در نگاه اوّل متوجّه این الگوبرداری نخواهید شد و این ویژگی نشان دهنده‌ی دقّت بالای طرّاحان این خودرو در ساخت چانگان ایدو می‌باشد. با این حال، برخی از قسمت‌های خودرو همچون گلگیرها و رینگ‌های این اتومبیل از طرّاحی مشتری‌پسندی برخوردار نیستند و این ویژگی موجب دلسردی خریداران آن شده است. در کل، طرّاحی نمای خارجی این خودرو به خوبی صورت گرفته است و ارزش پرداخت چنین مبلغی را دارد و شما با خرید این اتومبیل می‌توانید از طرّاحی چشم‌نواز آن بهره‌مند شوید.

چانگان ایدو
طرّاحی زیبای چانگان ایدو باعث شده است تا فروش مناسبی را در بازار خودروی ایران تجربه نماید

طرّاحی فضای کابین چانگان ایدو

زیبایی فضای کابین چانگان ایدو یکی از نقاط قوّت مهم این خودرو می‌باشد و نقش بسزایی را در میزان فروش آن در بازارهای جهانی ایفا کرده است. استفاده از دو رنگ مختلف برای ساخت فضای کابین این خودرو باعث شده است تا این اتومبیل تولید ملّی از نظر خریداران آن بسیار جذّاب و مطلوب باشد و موجب افزایش استقبال خریداران از آن شده است. داشبورد و پنل مرکزی این اتومبیل از طرّاحی مناسبی بهره می‌برند و استفاده از موادّ اوّلیه‌ی باکیفیّت در ساخت این قسمت‌ها موجب افزایش محبوبیّت چانگان ایدو شده است. با این حال، کیفیّت فضای کابین این خودرو توانایی رقابت با دیگر برند‌های قدرتمند دنیا را در اختیار ندارد ولی باید اعتراف کنیم که شما با پرداخت چنین مبلغی توانایی خرید اتومبیل بهتری را نخواهید داشت. استفاده از یک صفحه‌کیلومتر و فرمان اسپورت برای ساخت این اتومبیل به خوبی جواب داده است و نظر مساعد مشتریان این گونه اتومبیل‌ها را به همراه داشته است. همچنین، صندلی‌های چانگان ایدو نیز از کیفیّت مناسب و قابل قبولی بهره می‌برند و موجب افزایش نظرات مثبت در رابطه با این خودرو شده‌اند. در کل، باید اعتراف کنیم که این اتومبیل تولید ملّی از نظر زیبایی فضای کابین توانایی رقابت با بهترین خودروهای سدان موجود در بازار را دراختیار دارد و می‌تواند تا نظر مساعد مشکل ‌پسند‌ترین مشتریان را جلب نماید.

چانگان ایدو
فضای کابین چانگان ایدو توانایی رقابت با بهترین اتومبیل‌های موجود در بازار را در اختیار دارد

مشخّصصات فنّی

مدل دنده اتوماتیک چانگان ایدو از یک موتور بهینه‌سازی شده بهره می‌برد و موتور آن از نظر بازده تولیدی حرف‌های زیادی را برای گفتن دارد. این موتور ۱.۶ لیتری توانایی تولید ۱۲۲ اسب بخار انرژی در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۶۰ نیوتن‌متر گشتاور در ۴۵۰۰ دور در دقیقه را در اختیار دارد و به یک گیربکس ۴ دنده‌ی اتوماتیک مجهّز است. حدّاکثر سرعت این اتومبیل تولید ملّی برابر با ۱۸۰ کیلومتر در ساعت اندازه‌گیری شده است و مصرف سوخت ترکیبی آن تنها ۷.۲ لیتر به ازای طی کردن مسافتی معادل با ۱۰۰ کیلومتر می‌باشد و یک اتومبیل کم‌مصرف و باکیفیّت محسوب می‌شود. کمپانی چانگان با استفاده از ترمز‌های دیسکی و سیستم تعلیق مک فرسون برای ساخت چانگان ایدو موجب جلب توجّه منتقدان خودرو نسبت به این اتومبیل تولید ملّی شده است و خریداران این خودرو از عملکرد سیستم تعلیق آن بسیار راضی هستند. همچنین، ارائه‌ی گارانتی دو ساله به خریداران این خودرو نشان دهنده‌ی اطمینان سازندگان آن به محصول خود می‌باشد و شما با خرید چانگان ایدو می‌توانید اطمینان داشته باشید که از کیفیّت مناسبی بهره‌مند خواهید شد.

زیبایی و کیفیّت بالای چانگان ایدو موجب استقبال بی‌نظیر مشتریان از این اتومبیل شده است

امکانات رفاهی و ایمنی

چانگان ایدو از امکانات رفاهی و ایمنی مناسبی بهره می‌برد و این موضوع موجب افزایش میزان فروش این اتومبیل تولید ملّی در ایران شده است. از جمله امکانات رفاهی و ایمنی این خودرو می‌توان به مواردی همچون: کیسه‌های هوای راننده و سرنشین جلو، سیستم ترمز ABS و سیستم‌های کمی ESP، TCS و HBA، ایموبلایزر و قفل مرکزی، سیستم تهویه مطبوع دستی، سیستم صوتی مجهّز به ۶ عدد بلندگو، آینه‌های جانبی با قابلیّت تنظیم برقی، شیشه بالابرهای الکتریکی، سانروف الکتریکی و سنسور پارک خودرو اشاره کرد. وجود چنین امکانات پیشرفته‌ای باعث شده است تا افراد بسیاری برای خرید چانگان ایدو اقدام نمایند و این اتومبیل را به خودروهای گران‌قیمت ترجیح دهند. جالب است بدانید که وجود چنین امکاناتی در یک خودروی کره‌ای می‌تواند قیمت آن را تا ۴۰ درصد افزایش دهد ولی در خودروهای تولید شده در کشور چین این امکانات با قیمت بسیار پایین‌تری به مشتریان ارائه می‌شوند و شما می‌توانید با خرید چانگان ایدو از امکانات رفاهی و ایمنی مناسب آن با قیمتی کم‌تر بهره‌مند شوید.

چانگان ایدو
چانگان ایدو نسبت به دیگر اتومبیل‌های سدان موجود در بازار خودروی ایران از قیمت ارزان‌تری برخوردار است

قیمت در بازارها آزاد

چانگان ایدو در اوایل سال ۱۳۹۵ با قیمتی معادل با ۶۳ میلیون تومان در بازار موجود بود و فروش مناسبی را از زمان عرضه‌ی خود تجربه کرده بود. ولی با بوجود آمدن نابسامانی‌های گوناگون در بازار خودروهای وارداتی، قیمت این خودرو نیز افزایش چشم‌گیری را تجربه کرد و تا مرز ۱۶۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت. هم‌اکنون قیمت این خودرو در محدوده‌ی ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلیون تومان در حال نوسان است و علاقه‌مندان می‌توانند تا در صورت تمایل برای خرید این خودروی زیبا اقدام نمایند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا